piątek, 11 listopada 2011

Rosnący popyt na patriotyzm

Budujący jest rosnący patriotyzm Polaków! Widać go wyraźnie w całej Polsce: od Placu Piłsudskiego w Warszawie i budowanego Stadionu Narodowego po małe miasteczka i wsie. W dużych miastach na obchody odzyskania niepodległości przychodzą tłumy. Dużo osób na obchody przychodzi także w Olsztynie. To bardzo budujące.

A jeśli już o budowie;) to zupełnie niebudujące jest to że właśnie wybudowany (no bo przecież nie "zrewitalizowany") Plac Solidarności nie spełnia swoich zadań, no chyba że głównym zadaniem jest spełnianie funkcji parkingu. O parkingu Solidarności już dawno pisaliśmy. Dzisiejszy dzień pokazał, że ktoś nie przewidział zwrotu Polaków ku patriotyzmowi i chęci jego manifestowania. Z głośników od organizatora mieszkańcy usłyszeli tylko "proszę wyjść za słupki", "proszę zejść na trawnik" (przy okazji: albo nie jest to w takim razie zabronione albo publicznie namawia się do łamania prawa).

To smutne, że nowa inwestycja może być tak nieprzemyślana. W kontekście kilkunastu poprawek oraz wypowiedzi o tym, że docelowo potrzebny jest tam parking podziemny - ręce opadają. No ale... patriotyzm to wybór nieekonomiczny, a Ojczyznę "kocha się mimo wszystko".

3 komentarze:

 1. Plac Piłsudskiego? Stadion? A może jeszcze plac Konstytucji?

  OdpowiedzUsuń
 2. Nasz region jest dosyć zagadkowy i bardzo ciekawy jednocześnie dla socjologów. Prawda jest taka, iż na terenach War-Maz dopiero buduje się społeczeństwo jako wspólnota. Żeby doczekać się takiej chwili, że robimy coś nie "na teraz żeby jakoś było", a "żeby było dobrze dla potomnych(naszych dzieci)" trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Przykładem może być brak wsparcia dla inicjatyw lokalnych i ich "pacyfikacja", Święto Pieroga w Biesowie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podobno było super i klepanie po plecach:
  http://www.grzymowicz.pl/?p=2255

  OdpowiedzUsuń