sobota, 11 lutego 2012

Galeria - nowa telenowela olsztyńska

Będzie, nie będzie, będzie, nie będzie, będzie ale nie wiadomo gdzie, będzie z dworcem. I tak od dłuższego czasu. Idąc śladem speców z telewizji, gdzie Plebanię zastąpiono Galerią, nasz matrix zaproponował nam swoją wersję telenoweli galeryjnej. Podobieństw jest całkiem sporo, polecam opis serialu, zwłaszcza fragment o rodzinie Woydattów ( LINK). To taki rodzaj matrixu galeryjnego, który wciska się obecnie społeczeństwu, że prawdziwe życie to tylko w galerii, a najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu to wizyta w galerii i wydawanie pieniędzy.


W Olsztynie nie ma wizji rozwoju miasta ani nie ma dyskusji o niej. Zaproponowano nam tylko dyskusję o tym jakie galerie będą i kiedy powstaną. Karmią nas tymi galeriami jakby to było cudo. Czasem dorzucą, że będzie jeszcze stadion, a czasem aquapark. Z aquaparkiem to się okazali tacy przebiegli, że nie tylko obiecywali ale i zbudowali. To dopiero perfidia:)

Kto spędził trochę czasu za granicą, wie,że wszędzie tam gdzie się przyjemnie żyje w mieście, miasto tworzą ulice, przeważnie z ograniczonym ruchem samochodów w centrum, ale za to z mnóstwem sklepów, restauracji i tłumem ludzi. To taki rozwój zrównoważony, można powiedzieć równomierny.
Europa Środkowa z kolei uległa czarowi rozwoju punktowego czyli galeryjnego. Polega to mniej więcej na tym, że ulice miejskie, nawet te w centrum są puste, brudne, zapyziałe i nieciekawe, a w kilku punktach miasta znajduje się COŚ. To coś to sztuczna przestrzeń, która ma nam zapewnić wrażenie bycia w lepszej miejskiej przestrzeni. To tak jak byśmy weszli do studia filmowego, bo zazwyczaj wnętrza galerii stylizowane są na miejskie deptaki, są ławeczki, latarnie, trochę zieleni, czasem jakiś wodospadzik. Wychodzisz z tego studia filmowego i jest Afryka.

Mało kto dostrzega główną różnicę, o ile ulice handlowe tworzą miejsca pracy, budują przestrzeń miejską, pobudzają lokalny biznes, to galerie handlowe pozwalają nam te pieniądze tylko wydawać. Nie mogę zrozumieć zachwytów części mieszkańców Olsztyna jakie to piękne galerie będziemy mieli. To tak jakby się cieszyć jaki to piękny Real powstał na Nagórkach. Duży, nowy, blaszano - szklany, wielki parking, wszystko na miejscu... Ale tenże Real pozbawił mieszkańców Nagórek szansy na normalne miasto. Na zawsze zostaną blokowiskiem doklejonym do supermarketu.
Tak samo jak Alfa pozbawiła nas szansy na zadbane i tętniące życiem Stare Miasto. A czemu ? Po prostu pieniądze mieszkańców miasta, które dotychczas rozkładały się po całej okolicy śródmieścia, zostają wessane przez gigantyczny wir jakim jest Alfa, w której znajdziemy wszystko, sklepy spożywcze, ubrania, fryzjera, kawiarnię, kino, kiosk, kantor, gastronomię. A biedni przedsiębiorcy ze Starego Miasta zostali ze swoimi biznesami w standardzie lat 90tych, w których serwują piwo i kotleta, i zagubieni zupełnie domagają się aby parking na rynku funkcjonował bo w tym widzą swoją przyszłość. Nie panowie, parking na rynku nic wam nie daje, Alfa wyssała rynek, nie macie kapitału na rozwój, kiśniecie bez ciekawej oferty i Stare Miasto umiera.
Znakomitym przykładem jest Łódź, jeśli ktoś tam był ostatnio i widział jak Manufaktura załatwiła ulicę Piotrkowską, wizytówkę miasta to zapewne najlepiej zrozumie całe zjawisko. 200 metrów od galerii zazwyczaj zaczyna się dramat:


Można to streścić tak: galerie nie dają mieszkańcom miasta możliwości zarobienia pieniędzy, dają tylko możliwość ich wydania. Z czego więc się cieszyć?
Większość przestrzeni wynajmą sieciówki, sprzedadzą nam ciuchy uszyte gdzie indziej, sprowadzone przez kogoś innego, a zapłacą tylko ekspedientce (Olsztyniance). Ochrona i sprzątanie będą świadczone przez firmy typu "Work & cośtam" zarejestrowane w Gdańsku albo Wrocławiu. W Olsztynie zatrudnią tylko pana ochroniarza i pana sprzątacza (za grosze na tak zwaną "umowę śmieciową"). Właściciel galerii będzie zapewne z Warszawy, tam też zatrudni księgowych, administratorów, informatyków i marketingowców. Tam też zapłaci wszystkie (prawie) podatki. Po czym w promieniu 2 kilometrów padną wszystkie inne sklepy, prowadzone przez ludzi z Olsztyna, którzy są naszymi sąsiadami.

Tu naprawdę nie ma co się cieszyć, że wybudują plastikowo-szklane świecidełko i na nas zarobią. 20 lat kapitalizmu w Polsce i w ludziom Olsztynie nadal ciężko zrozumieć, że lepiej sprzedać komuś niż kupić od kogoś? Polecam lekturę Adama Smitha, on pierwszy sformułował czytelnie podstawowe prawdy kapitalizmu. Jeśli ktoś piecze nam chleb to nie po to aby zrobić nam dobrze, ale chce sobie zrobić dobrze! To wcale nie jest złe, o ile on nam piecze chleb a my mu robimy buty. Ale jeśli  on nam piecze chleb, robi buty i sprzedaje ubrania, a my mu nie sprzedajemy nic to jesteśmy skazani na biedę. Chyba, że mamy złoża gazu albo ropy. 

Należy więc mieć świadomość, że matrix zafundował nam pozorny wybór mówiąc "Możemy mieć albo galerię na dworcu, albo na stadionie". To nie jest tak naprawdę żaden wybór. To przecież nie jest łaska ani cudowny sukces. Ci panowie od galerii sami się do nas pchają. Mącenie ludziom w głowach od lat i pokazywanie coraz to piękniejszych wizualizacji jest już nudne. Co kilka dni nowe przecieki z ratusza,  będzie galeria, nie będzie galerii, będzie galeria ze stadionem, nie będzie galerii ze stadionem. A my mamy oglądać ten dreszczowiec z urzędnikami w roli głównej i emocjonować się ich działaniami.
Obecna sytuacja z jedną galerią w śródmieściu, jest zdecydowanie niekorzystna, ponieważ jej właściciel czerpie  korzyści z monopolu, stworzonego przez miasto. To naprawdę idealny biznes być jedyną galerią w dużym mieście, stąd też chore ceny albo wyprzedaże będące kpiną z klienta. Skoro już się zdecydowaliśmy, że galerie do miasta będą być wpuszczane, to należy pozwolić je budować wszystkim chętnym na równych zasadach. a nie sprzedawać bajki, że najpierw galeria na stadionie a potem na dworcu bo takie są priorytety. Jeśli już mamy tak oceniać, to dla 90% mieszkańców miasta ważniejsze jest dworzec a nie stadion, więc kolejność powinna być zupełnie odwrotna.
(kliknij na foto aby powiększyć)
Czemu więc stadion? Już rzymskie Koloseum miało na celu pozyskanie przychylności gawiedzi. I to takiej, której horyzonty myślowe nie wybiegały zbyt daleko w przyszłość. Chleba i igrzysk! W tym samym celu władza wybudowała nam stadion narodowy w Warszawie, za 2 miliardy złotych i to bez wielkiej żenady pomalowany na biało-czerwono, aby maksymalnie wykorzystać patriotyczne odczucia i przekuć je na swoją popularność. Mając do wyboru igrzyska albo dworzec w Olsztynie zdecydowanie powinniśmy wybrać dworzec! W mieście będącym komunikacyjnym zaściankiem Polski, dworzec byłby przebłyskiem, nadzieją na lepsze czasy, a jednocześnie wyraźną poprawą obecnej sytuacji. 
A poza tym jeśli wpuściliśmy galerię do centrum i nie żądaliśmy nic w zamian, to piętrzenie przeszkód przed kolejnym chętnym, który chce dorzucić w pakiecie dworzec, sprawia wrażenie dziwnego protekcjonizmu znakomicie poprawiającego istniejącej galerii.
30 komentarzy:

 1. Sam nie rozumiem tego wpychania stadionu przed dworzec. Dla mnie sprawa skomunikowania Olsztyna wygląda tak, że jest krajowa siódemka a po prawej stronie pustka. Tak jakby nic nie za tą granicą tylko dzicz. Miasto jest zapomniane przez rządzących krajem, bo wszelkie modernizacje są planowane na rok około 2030, ale to wina ratusza który się nie przykłada i sam sieje chaos.

  OdpowiedzUsuń
 2. A może by tak zażądać od dewelopera, żeby zarejestrował spółkę-córkę w Olsztynie i płacił podatki u nas, tak jak to zrobiono w Lublinie? Myślę, że to dobre wyjście. Choć z drugiej strony i tak powinniśmy się cieszyć, że panowie z Retail Provider chcą bawić się w modernizację dworca. Z tego też miasto będzie miało spore korzyści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miasto będzie miało sporo korzyści z modernizacji dworca? Chyba tylko monopoliści i urzędnicy państwowi. Pozostali nie wnoszą nic do tego interesu, więc i korzyści żadnych czerpać nie będą.

   Usuń
  2. Dworzec nie jest Miast Olsztyna tylko PKP.
   Ja jestem przeciwnikiem likwidowania obecnego budynku dworcowego.

   Usuń
 3. Zgadzam się w 100% Kiedy wreszcie włodarze tego miasta zrozumieją, że dobrobytu mieszkańcom nie zapewnią galerie handlowe i supermarkety, a fabryki, przemysł i produkcja. Aby jednak ściągnąć do miasta inwestorów potrzebna jest odpowiednia infrastruktura- drogi, lotnisko obwodnica, uzbrojony teren. Niestety wymaga to ogromnego wysiłku. Łatwiej budować place, deficytowe baseny, filharmonie i teatry. Miasto budżetowe, a budżetówka potrzebuje zbytków i rozrywki. Masakra!

  OdpowiedzUsuń
 4. Hahahahah pijarowe sztuczki Retail Provider działają doskonale hahahha a takie teksty jak ten jest tego dowodem,, Jeśli już mamy tak oceniać, to dla 90% mieszkańców miasta ważniejsze jest dworzec a nie stadion, więc kolejność powinna być zupełnie odwrotna”…po prostu komedia , skąd wy macie takie dane, sąsiadów pytaliście?! pokażcie sondaże, ankiety cokolwiek….
  Jestem zwolennikiem budowy stadionu, wcale nie jako wielki fan Stomilu, ale dlatego że takie są oczekiwania mieszkańców(takie ankiety widziałem, były przeprowadzane kilka la temu. Na drugim miejscu była chyba hala sportowa…
  Po drugie Libra obiecała że w zamian za pozwolenie na Galerię Warmińską zbuduje stadion(patrz czwartkowe wydanie G.Olsztyńskiej), czyli chce wyłożyć 65 mln zł??Mało??
  po trzecie patrzę trochę szerzej (jak ,,Przemek) i zależy mi na podatkach jak nie dla Olsztyna to chociaż dla państwa. Libra to firma polska, a R.P. to twór założony dla budowy galerii. R.P. chce zrobić interes życie, kupiła za małe pieniadze PKS,a teraz chce zarobić fortunę, ale okej jest wolny rynek.
  Po czwarte Libra jest wiarygodna, stabilna firma, zbudowala takie inwestycje, można wejść na ich stronę, a R.P. przepraszam co zbudowało?
  Po piąte R.P. kupiło PKS tylko w celu zrobienia tej jednej inwestycji, a co potem z PKSem, z pracownikami? Jakoś przy tej inwestycji nikt o nich nie wspomina.
  Po szóste i to mi się najbardziej niepodobna R.P. stosuje pijarowi sztuczki, wykorzystując stowarzyszenia olsztyńskie np. Obywatelski Olsztyn, zdziwieni?Potem za ich pomocą chce głosić, jaka to ważna inwestycja i najlepsza dla miasta, a może autorzy bloga też się potajemnie spotykają z R.P. ))?
  po 7 Galeria Warmińska ma być naprawdę w dechę, można zobaczyć co ma być w środku i mnie dech zapiera
  po 8 Dla G.Warmińskiej jest już chyba plan zag. przestrzennego, dla dworca trzeba by było czekać z rok , a już chyba każdy ma dość monopolu Alfy i ciągłego czekania w tym mieście.
  po 8 nie wierzę w piękne kolorowe obrazki, wizualizacje itp…świecące pały też miały wyglądać cudnie. Żeby było jasne nie mam w tym interesu, żeby Libra wygrała, a dworzec musi być zmieniony bo jest wizytówką miasta, ale zachowanie R.P. wydaje mi się co najmniej kontrowersyjne… A i jeszcze jedno pliss nie kasujcie tego komentarza, może ktoś zainteresowany chcę coś własnego dopowiedzieć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pijarowe? może masz na myśli PR?

   Libra chce wyłożyć 65 milionów na stadion? Raczej chce wyłożyć te milion na grunt pod galerię, czyli po prostu kupić działkę za pieniądze, to normalny biznes, z czego więc się cieszyć?

   "po 7 Galeria Warmińska ma być naprawdę w dechę, można zobaczyć co ma być w środku i mnie dech zapiera" -->> ten argument mnie prawie przekonał :))

   Usuń
  2. Mnie te 90% twoich sąsiadów, które jest za budowa galerii z dworcem też "prawie" przekonało:)), natomiast 90% moich sąsiadów jest za budową trzepaka na osiedlu, dorzucę piękną wizualizację i trochę bajeczek, także liczę na twoje poparcie.

   Usuń
  3. Jestem przeciwnikiem wszelkiego rodzaju inwestycji które nie będą przynosić zysku dla miast. Miast w końcu musi zacząć na nowych inwestycjach zarabiać a nie co roku dokładać z budżetu.
   Jak miasto stanie się bogate to wybuduje sobie nowy stadion, hale sportową itp. i td.
   Jeżeli chodzi o galerie to jest inwestycja prywatna i pozwolił by aby powstało ich jak najwięcej. Ratusz sprzedając działki pod galerie powinien sowicie na tym zarobić.

   Usuń
 5. Anonimowy to tobie chyba Libra płaci. Tak żenującej propagandy dawno nie czytałem. Autor bloga jednoznacznie twierdzi, że jest Przeciw galeriom handlowym, ale jęśli ma wybierać "mniejsze zło" to woli dworzec niż stadion dla gawiedzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak Libra i inne wielkie firmy kupila mnie za grube miliony, ale przy tym ile Obywatelski Olsztyn może dostawać od R.P. to i tak grosze.:)) i takiej żenującej obrony autorow bloga to ja też dawno nie widziałem, chyba pautor bloga to sam sie potrafi obronic?:) p.s. czekam na kasę od microsoftu wtedy dopiero zacznę im propagandę robić:))

   Usuń
 6. Czemu taki krzykacz się nie podpisze imieniem i nazwiskiem, skoro ma takie genialne plany na zbawienie Olsztyna? Czy ktoś chce być cichym bohaterkiem krzyczącym zza kotarki? Dworzec może być nadzieją na lepsze jutro, jeżeli ludzie w to wierzą i mają za co jeździć pociągami. Jeżeli w całym kraju się pieprzy, to w zaścianku nie będzie żyło się lepiej. I to nie jest polityka tylko miasta, ale całego kraju. Nie jesteśmy niezależni. Nie jesteśmy autonomią. Fakt, te galerie to bzdura, która karze nam się czuć gorszymi, jeżeli czegoś nie mamy. Ale nie stać nas na płacenie 150% ceny produktu dla małych sklepikarzy za artykuły spożywcze, więc chodzimy do reala, nie stać nas na restauracje. Na niewiele nas stać. Dlatego wyjeżdżamy z tego zapeziałego kraju. Azdwest

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ty głąbie się podpisałeś? To po co krytykujesz?
   Takie są realia w Olsztynie, że jak się piszę o pewnych sprawach to nie zawsze warto się odkrywać. Grunt aby pisać mądrze i pisać prawdę.
   Więc ja autorów bloga rozumiem.

   Usuń
 7. Problem nie leży w galeriach, i supermarketach. Niech ich powstaje jak najwięcej. Z reguły sklepy wielkopowierzchniowe oferują towary po niższych cenach. Ważne jest aby to co się w nich sprzedaje było produkowane w kraju bo to daje przyzwoite miejsca pracy. Po obaleniu poprzedniego ustroju rządzący zadbali aby polski przemysł nie modernizować tylko sprywatyzować co się da a resztę zlikwidować.

  OdpowiedzUsuń
 8. Co do Libry i Galerii Warmińskiej to bardzo ładny projekt. Widziałem wizualizację na bandach reklamowych na meczach AZSu już trzy lata temu(!), ale pomimo usilnych starań nie udało mi się w niej nic kupić;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeżeli ktoś twierdzi, że większa liczba galerii spowoduje spadek cen w sklepach to jest w wielkim błędzie. Sam autor pisze, że w takich miejscach dominują sieciówki które maja swoją politykę firmy i sprzedają wszędzie po takich samych cenach. Jeżeli mi nie wierzysz wybierz się chociażby do Gdańska, pochodź po galeriach i porównaj ceny w sklepach, a zobaczysz takie samy ceny na metkach. Co do dworca to PKP planuje na jak największe ograniczenie powierzchni dla pasażerów i zastąpienie jej właśnie sklepami czy punktami usługowymi, tak jak ma to miejsce w Niemczech czy Austrii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale olsztyński rynek ma ograniczoną pojemność.
   Jakby tak wpuścić tych wszystkich co chcą budować galerie, to musieliby rozpocząć wojnę cenową:)

   Usuń
  2. No chyba tylko jeżeli chodziłoby o ceny powierzchni, innej konkurencji nie widzę.

   Usuń
  3. Czemu nie widzisz? Olsztyn to niezbyt bogate miasto poniżej 200.000 mieszkańcow.
   Jeśli zbudujesz tu 5 nowych galerii to kto będzie kupował w nich ciuchy? Wtedy wojny cenowe będą nieuniknione.

   Usuń
 10. Po Alfie widać co monopol na rynku lokalnym oznacza. Cena biletu w Olsztynie: 22 zł, a w Warszawie i Gdańsku po 18 zł. W Łodzi... 17 zł. Oczywiście można i z drugiej strony: Białystok 24 zł. No ale Szczecin, Rzeszów, Płock - 19 zł.
  A realnie bilet to dla większości dopiero połowa wydatków związanych z wyjściem do kina. Jedna galeria i jedno kino w mieście to najgorszy model dla mieszkańców. Pozwolenie na budowę Alfy w tym miejscu było duuużym błędem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Real nie jest na Nagórkach, tylko na Brzezinach. Sikorskego to granica między osiedlami. Proszę spojrzeć na mapę administracyjną Olsztyna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok ciekawa uwaga, dziękuję :)

   Usuń
  2. oj tam taka pomyłka , jak ktos zajmuje sie ubojem swin to nie musi wszystkich ulic znać, wystarczy Żniwna, Pszenna:))

   Usuń
 12. jestem przeciwny galeriom handlowym ale jestem za budową Galerii Warmińskiej. Przekonuje mnie Kuryłowicz, który ją zaprojektował. Jestem również za filharmonią (nowy budynek) oraz nowym planetarium i BWA. Oprócz tego do życia potrzebuję drzew przy ulicy i szybkich świateł na przejsciach dla pieszych. Potrzebuję równiez park do pobiegania i czytania książki, dziedziniec zamkowy i uliczke z kafejkami... cala reszta (place, McDonalds, kino w alfie, ratusz itd itp) nie jest mi potrzebna (przynajmniej na co dzień). Rozumiecie?

  OdpowiedzUsuń
 13. @Krzysztof
  Ja pamiętam jak mówiłem, że nie jest mi potrzebny większy twardy dysk bo mi się i tak wszystko co potrzebne mieści ;)
  Dziś piszesz tak, jutro możesz zmienić zdanie, panta rhei!

  OdpowiedzUsuń
 14. jak dobrze że jest ktoś kto myśli tak jak ja / podpisuje sie pod tym obiema rękoma
  Justyna

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawy punkt widzenia :). Ale nie rozumiem o co w nim chodzi tyle oskarżeń ale brak w tym artykule jakiegoś rozwiązania. Do kilku sklepów i kina sie czepiacie. Dobrze że jest w centrum miasta ponieważ łatwiej tam dotrzeć. Jak wam sie nie podoba to co powiecie na temat wiezienia które szpeci oklolicę i ten sąd relikt prl-u... Na starówce nie ma ruchu bo olsztyniaków nie stac na to aby się tam codziennie żywić. Trzy sklepy na krzyż w dodatku to samo co w alfie Jest jeden do którgo specjalnie przyjeżdżam ale tylko dlatego że to jedyny sklep w którym sprzedawcy są w miarę kompetentni. Kiedy byłem młodszy to dla lansu kilka razy w tygodniu byłem na starówce ale dzisiaj kiedy jestem bardziej wymagający brakuje mi oferty.
  Co do galeri przy stadionie nie mogę nic powiedziec jeżeli ktoś chce wybudowac stadion za kawałek ziemi to nie widze w tym problemu. Podejrzewam że wzorem innych miast nic ciekawego już w niej nie znajdę... Galeria na dworcu, to jest dobre rozwiązanie dla aglomeracji wiem że wiele osób przyjeżdża specjalnie do Olsztyna na zakupy i pewnie sie ucieszą jak nie będą musieli maszerować po całym mieście chyba że ceny zrobią w euro to i tak nic z tego nie wyjdzie...
  Szukacie pomocy w ratuszu a co wam ten ratusz zaproponuje? Basen? Był ktoś tam, wstyd. Do celów spotrowych ok ale generalnie nie wiem kto będzie płacił za utrzymanie tego budynku... W tym mieście lata 90 dalej trwaja, tak jak drogi stare i połatane. Cieszy mnie to że jakies budynki nowe mają powstać ale jak widzę co oni budują to az mi ich szkoda. W Anglii to co u nas sie buduje oni juz burzą bo ludzie się nie moga na to patrzeć... A stare kamienice jak stały tak stoją nikomu nie przeszkadza że jest 5 wielkich galeri handlowych ponieważ na półkach można znaleźć ciekawe rzeczy nigdzie indziej nie spotykane, a u nas tomi hilfiger, adidas i nike nawet levisa juz nie ma :):) po co ja mam tam iść jak mam wszystko to samo w jednym miejscu w dodatku ciagle sa jakies promocje i przeceny...

  OdpowiedzUsuń
 16. Cytat:
  "Jeśli ktoś piecze nam chleb to nie po to aby zrobić nam dobrze, ale chce sobie zrobić dobrze! To wcale nie jest złe, o ile on nam piecze chleb a my mu robimy buty. Ale jeśli on nam piecze chleb, robi buty i sprzedaje ubrania, a my mu nie sprzedajemy nic to jesteśmy skazani na biedę. Chyba, że mamy złoża gazu albo ropy."

  On nam robi wszystko tu i teraz tylko dlatego, że my się godzimy u niego pracować jako tanią siłę roboczą a na dodatek podatki płaci w raju podatkowym bo tak pozwala na to państwo Polskie i Unia Europejska a jemu to się po prostu opłaci.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jak to galerie nie dają miejsc pracy??? Co za brednie. Mam nadzieję, ze powstaną co najmniej jeszcze dwie galerie handlowe w Olsztynie.

  OdpowiedzUsuń