piątek, 7 października 2011

Przyjechali i pozastawiali

Społeczność uniwersytecka Kortowa otrzymała Nagrodę Specjalną w plebiscycie „7 nowych cudów Polski" organizowanym przez magazyn „National Geographic Traveler" jak donosi serwis UWM i lokalne media. Większość z nich rozpływa się także w zachwytach nad studentami uczelni, przykładowo jeden z lokalnych portali komentuje: "Kortowo nie jest cudem, ale jest nim studencka społeczność!"
I tak to o to zasługi natury, niemieckich budowniczych Kortowa, oraz odbudowujących Kortowo po wojennych zniszczeniach idą w niepamięć, a fetyszem jest społeczność studencka, której poziomom kultury okazywany jest chociażby poprzez sposób parkowania samochodów na terenie uniwersytetu.
A tu panuje całkowite przyzwolenie władz UWM na niszczenie terenów zielonych, blokowanie przejść dla pieszych i skrzyżowań, zastawianie chodników.

Ambicją pewnej grupy studentów jest podjechanie swoim starym golfem jak najbliżej miejsca zajęć, czy akademika, nawet jeśli przy okazji trzeba zaparkować na trawniku. Inna sprawa, że większość tych trawników jest nimi już tylko z nazwy.
Kolejny aspekt tego zjawiska to teren byłego cmentarza niemieckiego w okolicach DS6 i DS4. Chociażby z tego względu władze UWM powinny zadbać o ten skrawek terenu, na którym jeszcze w latach 90tych znaleźć można było ludzkie kości lub płyty nagrobne. W obecnej chwili jest to folwark parkingowy dla wszelkiego rodzaju BLów, WMLów i CBRów. Oczywiście NOSy, NELe i NBRy także dopisują.


Tak to o to ten olsztyński CUD jakim jest Kortowo zalewany jest i dewastowany przez przybyszów nie znających historii miejsca, ale nie potrafiących również uszanować jego estetyki i zasad współżycia międzyludzkiego.

Przedstawione zdjęcia pochodzą sprzed paru miesięcy, ale mamy już sygnały, że wraz z rozpoczęciem roku akademickiego sytuacja wróciła do "normy" i znowu "parkują gdzie popadnie" - także nie omieszkamy ukazać nowych ciekawych materiałów dowodowych w następnych odsłonach.
C.D.N.

20 komentarzy:

 1. Takie Park(ing) Day w drugą stronę. Z parku robimy parking.

  OdpowiedzUsuń
 2. A co jak majo samochody pokupywane to co majo nie jeździć?

  OdpowiedzUsuń
 3. W Kortowie żniwa. Dzisiaj policja wypisuje masę mandatów! Czyżby w KMP czytali blogspota?

  OdpowiedzUsuń
 4. Kto wie może i czytają? Na UWM też czytają to akurat potwierdzili swoim panegirykiem na temat akwakultury na serwisie internetowym.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy będzie jakaś pozytywna, konstruktywna propozycja wybrnięcia z tej złej sytuacji? Dobrze udokumentowany problem, ale co dalej? Jan bym stawiał na rowery :).

  OdpowiedzUsuń
 6. Sprawa do przemyślenia.
  Rowery pewnie tak. Do tego może edukowanie studentów przez uczelnię, że to zdrowo używać nóg:)
  Poza tym obowiązkowa edukacja, że np. tu i tam nie parkować, nie śmiecić, nie załatwiać potrzeb fizjolo...
  A jeszcze ostatecznie może jakaś wahadłowa komunikacja elektryczna wzdłuż osi ul. Oczapowskiego od starej pętli do nowego rektoratu?

  OdpowiedzUsuń
 7. A jak taka obowiązkowa edukacja o parkowaniu i nieśmieceniu miałaby przebiegać, jak wyglądać? Czy jak obowiązkowe wykłady z etykiety? Może inaczej? Ale jak?

  OdpowiedzUsuń
 8. Ograniczyć prawa dla tych źle parkujących, nagminne mandaty i oblewanie na egzaminach "super kierowców". Może to jest metoda na motłoch.

  OdpowiedzUsuń
 9. Moim skromnym: to świetne miejsce na rowery miejskie, a właściwie kortowskie. Do 30 minut gratis, a to pozwalałoby korzystać z roweru do przejazdów między zajęciami. Jeśli dłużej mogłaby być jakaś opłata, a może i studenci by się zainteresowali jeżdżeniem na rowerach np. do centrum i zintegrowali z miastem. 30 minut na Stare Miasto też jak najbardziej realne.
  Ogromną szansą było pociągnięcie tramwaju przez Oczapowskiego, to oczywiste!
  Samo wybudowanie parkingu np. po drugiej stronie ulicy Warszawskiej może nie wiele dać. Widać podejście, które jest w narodzie: podjechać muszę pod same drzwi. Widać to np. na Heweliusza gdzie parking nie jest wypełniony, bo jest 100 metrów od miejsc w których są zajęcia.
  Dziś UWM nie daje nic, totalnie nic, poza przymykaniem oka na rozjeżdżone trawniki, park itd.

  OdpowiedzUsuń
 10. @ Chruścik

  1. Broszura dla pierwszoroczniaków z historią Kortowa, opisem warunków przyrodniczych, informacją o terenie na którym był cmentarz i z informacjami jak właściwie się zachowywać aby dbać o ten teren
  2. Pogadanki (5min.)prowadzone przez kierowników roków bądź wszelakich wykładowców na początku wykładów o tym dlaczego i jak należy dbać o teren kampusu
  3. Działania projektowe lub akcyjne (imprezy? konkursy? happeningi?) organizowane przez UWM, np. sprzątamy Kortowo - wolontariusze dostają worek i wio w teren
  4. Inne wymyślone działania przez kadrę ( a potencjał w tym obszarze jest)
  W Helu np obok plaży jest gablota z butelkami i róznego rodzaju smieciami z informacją ile lat (albo setek lat) rozkładają się w wodzie
  Może cos takiego powinno stac na plazy i przy molo?

  OdpowiedzUsuń
 11. 1. Dodałbym audycję w UWMFM że tam powiem ukulturalniącą. Może autorytety tej młodzieży zaangażować... może jak jakiś "Nergal" powiedziałby że to buractwo zajmowanie całego chodnika golfem to trochę by sobie wzieli do siebie. Po prostu stałoby się to obciachem.
  Do wykorzystania pewnie i jakieś Wiadomości Uniwersyteckie, może jeszcze jakieś media jakieś TV Kortowo.

  4. Bardzo like it z tym Helem! Tymbardziej że na uwm to ochrona środowiska, biologia itd. wiec wręcz wskazane by bylo takie nauczanie-praktyczne.

  5. Akcje: zbieramy nakrętki, zbieramy plastikowe butelki na megatratwe, nie sikamy do jeziora.

  OdpowiedzUsuń
 12. No to pomysłów się trochę uzbierała. Zatem do dzieła, jak ci studenci: http://www.uwm.edu.pl/ekortowo/
  lub ci: http://youtu.be/Zs_WdXIePZQ
  Może być Dzień Ziemi. Dołączycie?

  OdpowiedzUsuń
 13. Like it! Jak nie będzie w tym czasie akcji w mojej okolicy to dołączę.
  AKCJA ODBYŁA SIĘ: 19.05.2007... trochę czasu minęło:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem za! Ale zachęcamy pana profa do rozpropagowania problematyki wśród kadry:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Działania które mogłyby służyć poprawie ochrony kortowa przed rozjeżdżeniem samochodami oraz często złymi zachowaniami studentów i odwiedzających to osiedle, musiałby być właśnie bardzo różne (szerokie podejście): od propozycji komunikacyjnych, przez happeningi i akcje, po - moim zdaniem - ingerencje w program studiów... np. gdy studiowałem (na innej uczelni) każdy miał do zaliczenia jeden przedmiot spoza wydziału. Zwykle łatwo było go zaliczyć, nawet jak ekonomista wybierał podstawy fizyki kwantowej. Wyobrażam sobie, że taki przedmiot jak "świadomość społeczna i ekologiczna" lub "Kortowo - Twoje miejsce na Ziemi" na uniwersytecie mocno związanym w końcu z biologią, ochroną środowiska, itd. mógłby cieszyć się dużym zainteresowaniem.
  Przedmiot możliwy do zaliczenia na I albo II roku, a poprowadzony w sposób nowoczesny i atrakcyjny, mogłaby tu sporo wskurać. Atrakcyjny i dający po oczach np. co by było gdyby po otwarciu uczelni wszyscy przychodzący do Kortowa studenci zastawiali po sobie 5 plastikowych butelek w parku... i zmontowana grafika, pokazanie co się dzieje z foliową reklamówką gdy kaczka ją połknie z chlebem który się w niej znalazł, film z kolorowym dymem z rur wydechowych samochodów stojących w korku na Oczapowskiego, tuż obok przemykających pieszo studentów, grafika pokazująca jaka jest różnica w czasie dotarcia z nagórek autobusem, a samochodem gdy trzeba długo szukać miejsca postojowego, itd. itd.

  OdpowiedzUsuń
 16. A ja dzisiaj ze studentami i przedszkolakami sadziłem drzewa i krzewy :). Duże akcje można zrobić małymi kroczkami. Może na początek zaczniemy dopominać się o bezprzewodowy internet w Kortowie. Nawet w salach wykładowych go nie ma...
  A co do trawników i parkujących samochodów. Ciągle mam rower do oddania (bikecrossing :) ). Może więcej znajdzie się zbędnych rowerów do oddania? Byłoby coś na początek dla Kortowa.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ale dyskurs rozgorzał :)
  Prawda jest taka, że wokól tematu, że Kortowo jest EKO można by rozpętać niezly marketing.
  Może wladze UWM kiedyś to zauważą...

  OdpowiedzUsuń
 18. http://olsztyn.com.pl/wiadomosc,37381,student-zawsze-bedzie-na-to-liczyly-uczelnie-przeliczyly-sie-.html

  OdpowiedzUsuń
 19. Pracuję na UWM i potwierdzam, w kwestii ruchu samochodowego i parkowania, bajzel, chamstwo i bezład organizacyjny jakich mało. Straż kortowska, policja olewają wszystko. Dzwoniłem do nich wielokrotnie, prosiłem o reakcję, poza spychotechniką niczego nie uzyskałem.
  Była kiedyś ścieżka rowerowa na Oczapowskiego - szybko ją skasowano. Chodnik wzdłuż Warszawskiej - same dziury i wyboje. Stojaki na rowery byle jakie i mało. Prysznice dla pracowników, jeśli nawet gdzieś są, to pozamykane. Dla studentów - zapomnijcie. I jak tu dojeżdżać rowerem? A na zachodnich campusach rower to norma, samochód to dziwoląg.

  OdpowiedzUsuń
 20. Jak na razie problem zaczął się rozwiązywać samoistnie: grupa tajemniczych aktywistów ;-) zaopatrzona w materiały samoprzylepne prowadzi od paru dni akcję penalizacyjną wobec kierowców parkujących na skrzyżowaniach i trawnikach.

  OdpowiedzUsuń