wtorek, 11 października 2011

Wielki świat nad Olsztynem :)

Kiedyś, widząc nieustannie przemieszczające się nad Olsztynem na dużej wysokości samoloty i liczne smugi kondensacyjne zastanawialiśmy się z kolegami kto i po co nad nami lata. Przeważała opinia, że są to samoloty wojskowe i najprawdopodobniej radzieckie :) Inna teza głosiła, że to loty pasażerskie do Moskwy...
Obecnie temat ten można bliżej zinwestygować dzięki portalowi flightradar24.com.
Jak wynika z obserwacji nad Olsztynem przebiega między innymi korytarz lotniczy łączący kraje azjatyckie z Europą Zachodnią. Rejsy te w celu zredukowania krzywizny Ziemi, nad którą muszą przelecieć odchylają się dość mocno na północ.
Stąd też częstymi goścmi nad Olsztynem są czterosilnikowe kolosy jak Boeing 747 czy Airbus A380 łączące przeważnie miasta europejskie Paryż, Londyn, Frankfurt, Amsterdam z głównymi centrami Azji takimi jak Hong Kong, Seul, Tokio, Osaka, Pekin, Szanghaj.


Przykładowo poniżej widać Airbusa A380 linii Lufthansy lecącego z Pekinu do Frankfurtu nad Menem.


 400 kilometrów za nim leci kolejny, trochę już mniejszy Airbus z Osaki do Frankfurtu.

Podsumowując , Olsztyn leży na jednym z ważniejszych obecnie szlaków transportowych na świecie, szkoda tylko, że korzyści z tego raczej nie wystąpią.

4 komentarze:

 1. Fajna maszynka. Zawsze gdy moi bliscy gdzies leca, zaskakuje ich wiedza na temat kiedy wyladowali. Nawet gdy maja opoznienie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. A do Szyman coś lata?;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szymany kaputt :) Ale to nam dostarcza pomysłu na zbadanie tego tematu

  OdpowiedzUsuń
 4. W Szymanach byłem trzy razy,ale jeszcze jako żołnierz z I-go Pułku Obrony Powietrznej Kraju OPK W-wa (Mińsk Maz./68-70 rok )
  I tam lądowały często AN-24,transportowe "słonie" !

  OdpowiedzUsuń