środa, 11 kwietnia 2012

Dworzec Olsztyn Główny. Koszmar czy dobra architektura?

Dziś gościnnie artykuł Bogny z FRO, która prezentuje swoje spojrzenie na Dworzec Główny.  Tekst prezentujemy w formie dostarczonej przez autorkę.

W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o przebudowie dworca Olsztyn Główny. Firma Retail Provider prezentuje w prasie koncepcje nowego Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego i podaje terminy jego powstania. W związku z tym stary budynek dworca PKP i PKS oraz biurowiec PKS mają zostać wyburzone.
Jako członek stowarzyszenia Forum Rozwoju Olsztyna zajmującego się architekturą i urbanistyką chcą przeanalizować jakość architektury olsztyńskiego Dworca Głównego.
Dzięki uprzejmości Towarzystwa Przyjaciół Kolei udało mi się dotrzeć do albumu przedstawiającego dworzec zaraz po otwarciu.
Elewacja frontowa była w pełni przeszklona, co umożliwiało podróżnym wgląd do wnętrza obiektu i dobrą orientację w usługach obiektu. Podziały okien elewacji budynków PKP i PKS tworzyły współgrającą kompozycję. We wnętrzach zastosowano materiały wysokiej jakości takie jak kamień, tynki szlachetne, okładziny ceramiczne i drewniane. Elementy wyposażenia dworca gwarantowały długotrwałą eksploatację, co zresztą jest potwierdzone – krzesła, drewniane oparcia czy wykończenia ścian nie uległy zniszczeniu przez ponad 40 lat.
W tamtym okresie była to nowoczesna, dobrej jakości architektura. Ponadto cechowała ją wysoka estetyka.
Dworzec został zaplanowany bardzo funkcjonalnie. Połączył funkcje PKP i PKS w jednym budynku- może wydawać się to nam oczywiste, ale w innych miastach, np. Poznaniu, aby dostać się z PKP na PKS trzeba przejść po kilka kilometrów. W Olsztynie hala PKP jest połączona z PKS łącznikiem i ma bezpośrednie wyjście na perony, co daje możliwość bezkolizyjnego ruchu pieszych. W budynku w łączniku zaprojektowane zostały wspólne poczekalnie dla podróżnych- obecnie tak potrzebne. Wszystkie usługi, jak kasy, kioski, biuro obsługi podróżnych, poczta zostały zaprojektowane w halach operacyjnych- PKS i PKP. Ponadto na piętrze znajdowały się pomieszczenia dla dłużej oczekujących. Tam był też bar, kawiarnia, kwiaciarnia.
Do dworca z każdej strony został zaprojektowany dogodny dojazd. 

Co zatem stało się z tamtym budynkiem, że obecnie tak nie wygląda i kojarzy nam się z makabryłą szpecącą miasto?
Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, w grudniu 2011r. wykonałam serię fotografii przedstawiających te same kadry jak z albumu wydanego w latach 70tych.
Dolna część przeszklenia została zakrywa szarymi płytami, napis nie jest już neonowy, na budynku przyklejone są reklamy, została wbudowana budka telefoniczna.
Zostały wymienione lampy, kasy oklejone są wielokolorowymi reklamami, podwieszana tablica z rozkładem została zlikwidowana, rozkład jest nieczytelny, wszędzie są wielokolorowe punkty usługowe
Przeszklenie zostało zabudowane brzydkimi budkami. Wszędzie pełno reklam, podłoga straciła kolor.
Przechowalnia bagażu i punkt obsługi podróżnych zostały zlikwidowane, nie ma wejścia na piętro, nie ma poczekalni dla podróżnych. Ściana pokrywa ładnym kamieniem jest zabrudzona i niepodświetlona, przez co zamieniła się w ponury zakamarek.
Hala PKS została pokryta ogromną ilością napisów, reklam. Po prawej okropna plastikowa i kolorowa przybudówka. Słup został wykorzystany do powieszenia nieestetycznej choinki i oklejony. Lampy na suficie zostały zlikwidowane.
Ozdobne schody są właściwie niewidoczne pod nieestetycznymi budkami, ozdobne pokrycie ściany jest niewidoczne z powodu braku oświetlenia i zabrudzenia.

Na podstawie tego materiału można stwierdzić, że dworzec wygląda bardzo źle głównie z powodu natłoku reklam, przybudówek, niedoczyszczenia, likwidacji oświetlenia, usunięcia poczekalni, przechowalni bagażu, tablic z rozkładem jazdy. Nie spełnia on obecnie swoich funkcji z powodu złego gospodarowania. Sam budynek został zaprojektowany prawidłowo i jest możliwość niewielkim kosztem doprowadzenia go do stanu z otwarcia. Oczywiście jest też możliwość zmodernizowania go, aby był jeszcze lepszy. Czy w takim razie wyburzenie go jest najlepszym wyjściem?

Komentarz bloga:
Zdjęcia z zewnątrz pokazują, że PKP skrzywdziło budynek zamieniając dolną część przeszklonych ścian na blachę pancerną, rodem z PGRowskiego garażu to uroda wnętrz była dyskusyjna od samego początku. Poza tym jest pytanie o funkcjonalność tego obiektu w kontekście jego wielkości i chociażby efektywności energetycznej (ogrzewanie).
Z przyjemnością prezentujemy post Bogny, bo jest to przejaw tak rzadkiego w Olsztynie myślenia o tym dlaczego jest tak a nie inaczej i jakie są alternatywy zmian. To dowód, że nie istnieje tylko jedna wizja miasta, znana wyłącznie w ratuszu.


15 komentarzy:

 1. Wolałabym taką wersję dworca:

  http://fotopolska.eu/foto/132/132514.jpg

  OdpowiedzUsuń
 2. BogNY? Zgodnie z tą nomenklaturą to ona jest z NY? To dobrze że pojawiaja się t więcej autorów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. księża na księżyc :D

   Usuń
 3. Tomasz Birezowski12 kwietnia 2012 14:04

  IMO dworzec zaraz po budowie prezentował się zupełnie nowocześnie. Tak naprawdę nie ma co się tu przyczepiać do samego budynku, ale jak juz to do niedbalstwa właściciela.
  Kiedyś zrobiłem taką symulację jak wyglądał by dworzec w Berlinie pod rządami PKP:
  PRZED: http://www.psmkms.krakow.pl/kolej/berlin2.jpg
  PO: http://img526.imageshack.us/img526/6475/haupbnahoff2.jpg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a w DB tego nie doceniają i tyle powierzchni reklamowej się marnuje ;)

   Usuń
 4. Aż tak makabrycznie fotki nie wyglądają :) Zdecydowanie gorzej prezentuje się dworzec zachodni... strach i straszy :) Lepiej przez tory niż przejściem podziemnym :)

  OdpowiedzUsuń
 5. a na Głownym można zakupić loda włoskiego ... FENOMEN ;)) bella Italia ...

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie bym wolał aby obecny dworzec został porządnie odnowiony niż aby został zburzony i wybudowany nowy. Nie dlatego, że uważam ten budynek za wybitny czy nawet świetny. Po prostu ten dworzec w pierwotnej formie z ewentualnymi porządnymi unowocześnieniami były całkiem dobrym budynkiem, którego byśmy nie musieli się wstydzić. Jestem za to pewien, że nowy dworzec będzie budynkiem równie "pięknym" jak Alfa. Poza tym pewnie by to wyglądało trochę jak nowy dworzec w Poznaniu, czyli inwestor buduje sobie centrum handlowe, a budynek dla podróżnych jest mały i niepraktyczny, taki na doczepkę. Bardzo bym się zdziwił gdy architektura i funkcjonalność nowego budynku była chociaż zbliżona do porządnie odrestaurowanego obecnego. Jeżeli koniecznie musimy mieć nowy dworzec to wolę poczekać 10 lat ale niech to będzie coś na dziesięciolecia, a nie obiekt, którego będziemy się wstydzić za 10-15 lat

  OdpowiedzUsuń
 7. Tomasz Birezowski18 kwietnia 2012 18:04

  Warto uświadomić sobie potencjał tego dworca oglądając zdjęcia z wyremontowanego dworca Stadion w Warszawie, hala wyglądała podobnie do naszego: http://tiny.pl/hpjwm

  Więcej zdjęć tutaj:http://tiny.pl/hpjwg

  OdpowiedzUsuń
 8. Najłatwiej to jest zburzyć i niech ktoś nam wybuduje. Poco mamy sprzątać i trzymać porządek. Budzimy się po czasie i okazuje się że to co postawiono jest gorsze od tego co było. Zaczynamy żałować i dyskutować ale stało się i się nie odstanie. Proponuję długą dyskusję przed szkodą i kilkanaście razy się zastanowić nim powiemy tak. A może lepiej powiedzieć nie? Ja bym tak zrobił. Nie wieżę w prywatnych inwestorów którzy coś zrobią porządnego za friko.

  OdpowiedzUsuń
 9. to takie bezsensu biadolenie kurcze - skoro jest inwestor i wykłada na to kasę własną to co my się mamy martwić? gorzej być nie może! nikt mnie nie przekonana, że ten dworzec nawet w stanie sprzed 40 lat to jakaś wybitna i przemyslana architektura, bo w obecnych czasach jak się na to patrzy to widać że zupełnie nie jest przemyslana - np. zero miejsca na sklepy, brak miejsca na rozkład (ten stary podwieszany wcale nie jest czytelniejszy bo jeszcze mniejszy), zawalone oświetleniem, które pewnie ostro żarło prąd....wybazcie no ale sklepy muszą być na dworcu i od tego uciec się nie da - postawili pod szybami budki - zakryli parterowe szyby blachami dlatego i wsio - świadczy to własnie o tym jak "przemyślany" był ten dworzec....jak to chcecie odtworzyć w takiej ciasnocie to ja nie mam pojęcia..
  Każdy budynek budowany w jakimś czasie "stara" się odpowiadać panującym wówczas trendom - założe się, że wtedy również kręcono nosem, że zamiast ładnego w zabytkowym stylu dworca wybudowali PRLowski kwadrat - teraz natomiast wszyscy narzekają na architekturę pokroju Alfy - no nie przesadzajmy - z projektów wynika, że nowy dworzec wyglądac ma o niebo - jak nie o 3 nieba lepiej więc po co mnarudzić? nalezy tylko dopilnować funkcnjonalności....pozdr - Rewo.

  OdpowiedzUsuń
 10. Poniżej jest dużo na temat naszego "inwestora". Jedno jest pewne: możemy się porządnie wkopać.

  http://forum.gazeta.pl/forum/w,60,146016514,146089865,Re_Tydzien_z_glowy_Koniec_walki_Czas_zaczac_ro.html
  http://forum.gazeta.pl/forum/w,60,146016514,146089958,Re_Tydzien_z_glowy_Koniec_walki_Czas_zaczac_ro.html
  http://forum.gazeta.pl/forum/w,60,146016514,146090883,Re_Tydzien_z_glowy_Koniec_walki_Czas_zaczac_ro.html

  Wystarczy też popatrzeć na PKS Olsztyn który wyciął ponad 70 połączeń z których połowa była rentowna! W zamian uruchomiono Kaliningrad który wozi powietrze i paliwo. ;)
  No i brak inwestycji w tabor. Przez to, że stare wozy się wykruszają teraz są porządne braki taborowe (przez co też poleciały te połączenia). Baza PKS-u na Towarowej była wystawiana na sprzedaż. Była, bo ogłoszenie znikło. No ale w tym roku mija okres ochronny PKS-u i będzie można go już bez problemu zlikwidować. No bo po cholerę deweloperowi ma ciążyć jakaś firma przewozowa bez perspektyw?

  Kielce pokazały Retailowi gdzie ich miejsce. Olsztyn nie pokaże i obudzi się z ręką w nocniku. Ot głupi ludzie tu rządzą.

  OdpowiedzUsuń
 11. kiedys to był piękny budynek, wystarczy go przywrócić do stanu poprzedniego zdjąc reklamy umyć sciany i wyrzucić budki

  OdpowiedzUsuń
 12. Mamy tak pokaźny budżet, ż stać nas na wyburzanie i budowę czgoś, z czego i tak nie będziemy zadowoleni......
  Polityka Ratusza rewelacyjna9;9;9

  OdpowiedzUsuń