niedziela, 24 lutego 2013

Wykluczenie kopernikańskie :)

Podpisane przez marszałków Jacka Protasa i Piotra Całbeckiego porozumienie o wspólnej organizacji Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego od razu wydało się dziwne. Jak można współpracować skoro Olsztynowi potrzebne jest konkurowanie? Chodzi o to aby odbić Toruniowi choć cześć splendoru i korzyści promocyjnych związanych z astronomem. Olsztyn jest tu pretendentem, nie ma nic do stracenia i na zasadzie "bij mistrza" powinien wyróżnić się oryginalnymi pomysłami.
Tymczasem Toruniowi taka współpraca jest nawet na rękę - Olsztyn sam nie prowadzi agresywnej kampanii bo w koncesjonowany sposób "współpracuje". 

A jakie są rezultaty - 14 lutego PAP podaje , a media podchwytują depeszę o inauguracji Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego (niby organizujemy je razem z Toruniem). W depeszy Toruń odmieniany na wszystkie sposoby, o Olsztynie ani słowa:

" Kopernikańska sesja naukowa, korowód historyczny na Starówce i nabożeństwo w kościele akademickim rozpoczną w poniedziałek w Toruniu obchody Dni Dziedzictwa Kopenikańskiego.
Jak przypomniał w środę Michał Zaleski, prezydent Torunia, w tym roku przypada 540 rocznica urodzin Kopernika i 470 rocznica jego śmierci oraz wydania dzieła życia "De revolutionibus orbium coelestium". Z okazji tych rocznic w Toruniu, (...)
Inauguracja Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego nastąpi w wigilię urodzin astronoma, 18 lutego. Tego dnia w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się sesja z udziałem gości,(...)
Utwór napisany został specjalnie na 777-lecie lokacji Torunia i zawiera akcenty kopernikańskie.  (...)
Krzesimir Dębski dyrygować będzie Chórem Astrolabium oraz Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. (...) 
W dniu urodzin Kopernika, 19 lutego, tradycyjnie świętować będzie toruński uniwersytet, którego astronom jest patronem. Na kolejne miesiące przygotowanych zostało wiele wydarzeń związanych ze słynnym torunianinem. "


Efekty są następujące, jeśli ktoś spragniony imprez kopernikańskich w Olsztynie próbuje znaleźć podstawowe informacje dotyczące programu to dostaje taką niespodziankę:


 

Jakie są wyniki wyszukiwania tej samej frazy dla Torunia? 83 tysiące wyników...
I jeszcze strony internetowe dla wydarzenia:

1. Strona kujawsko-pomorska

Po pierwsze na zamieszczony jest czytelny program, a po drugie ze świecą tam szukać wyrażenia "Olsztyn".

2. A na stronie warmińsko-mazurskiej ?
Nie ma programu w ujęciu tabelarycznym - można conajwyżej przeglądać dzień po dniu dość nieczytelne i nieintuicyjne kalendarium. A do tego więcej zachwytów nad Toruniem niż informacji o Olsztynie.


Tak właśnie zgodnie z przewidywaniami  wygląda współpraca "głupiego" z chytrzejszym toruńczykiem. Oni zostaną w świadomości Polaków z naszym Kopernikiem a my im jeszcze w tym pomożemy "zgodnie współorganizując" - bo nawet marszałek Protas pojechał do Torunia na inaugurację. 

Jedyna szansa w tym, że prywatny biznes wymyśli jeszcze kilka pomysłów w stylu "piwo kopernikańskie" i w ten sposób ogrzejemy się w blasku astronoma. Bo tych, którzy są opłacani z naszych pensji stać tylko na zmianę listka w logo miasta z zielonego na sraczkowate. To jest wkład dyrektora departamentu promocji w obchody 660-lecia miasta i Rok Kopernikański.

fot: dzięki uprzejmości Urzędu Miasta. www.olsztyn.eu

PS. Mamy informację od czytelnika z Bydgoszczy, że na współpracy z Toruniem jeszcze nikt się nie pożywił i jest to powszechnie znany fakt :)


9 komentarzy:

 1. A co mają powiedzieć mieszkańcy Fromborka? Tam władze nie robią nic! Podobno czekają na... rocznicę śmierci...

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem już czy śmiać się czy płakać.... Czy my żyjemy na planecie małp ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, wszystko na to wskazuje. Choć populacja małp na planecie w przeciwieństwie do ludzi spada, jeśli załapałeś o co kaman ;)

   Usuń
 3. Kolejny dowód na to że najwyższy czas na przewietrzenie wszystkich urzędów w Olsztynie!

  OdpowiedzUsuń
 4. http://www.lot.com/pl/pl/web/newlot/home

  Proszę zobaczyć jak przez stronę Lotu kujawsko-pomorskie reklamuje się przez Kopernika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to - wyraźnie widać, że ktoś coś robi...

   Usuń
 5. Wg. tego samego schematu myślenia Barczewo powinno konkurować z Elbą. W Barczewie Napoleon i jego wojska ponoć zrobili postój na jedną noc, a w Elbie jak wiadomo Napoleon umarł (zasnął na wieki). Czyli i tu i tu zasnął... Moim zdaniem jest to powód na przewietrzenie nie tylko władz Barczewa, ale także Województwa Warm-Mazurskiego. Niedopuszczalna hańba, wstyd, degrengolada !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje Ci się tylko - przecież jedyne co zrobił Kopernik w Toruniu to się urodził i dorastał.
   To tak jakby Wadowice odebrały Watykanowi prawa do posługiwania się wizerunkiem JPII? Bo przecież urodził się w Wadowicach...

   Usuń
 6. W ubiegłym tygodniu przyjechali do mnie kontrahenci z Katowic. Zatrzymali się w hotelu Kopernik przy ul. Śliwy. W lobby tegoż znajduje się portret astronoma. Wykształceni ludzie w wieku ok 30 lat, jednym z pierwszych pytań jakie mi zadali było, cytuję "o co chodzi w Olsztynie z tym Kopernikiem?" Kopernik= Toruń i nawet nie mieli pojęcia jak mocno z naszym miastem związana jest jego historia.
  To tylko w Olsztynie wydaje się, że władze robią tak wiele w celu zbliżenia Kopernika z Olsztynem. Dopiero kiedy porozmawia się z osobami z innych regionów Polski widać jak mizerne są skutki tych (pozorowanych, nietrafionych?) działań. Do świadomości przebijają się albo mocno szczątkowe informacje albo żadne.

  OdpowiedzUsuń