środa, 6 marca 2013

Olsztyn = GLBT + Bahamas ?

Czy olsztyńska identyfikacja wizualna wykluła się w oparciu o środowiska GLBT i mieszkańców wysp Bahama?
Czy olsztyński urząd miasta hurtowo kupuje plagiaty czy po prostu świat jest na tyle duży, że pewne wzory muszą się powtarzać? Nie wiem tego, bo sfera grafiki i kreacji to nie moja domena. Osądźcie sami na podstawie poniższego materiału.

Materiał porównawczy zebrany przez tropicieli z Olsztyn miasto-problem

1.  Logotyp Olsztyna, źródło www.olsztyn.eu :

 
Źródło http://www.dreamtemplate.com - template do kupienia:
2. Aquasfera 
 
 
Co ciekawe: "The GLBT Bar Association of Washington is an association of gay, lesbian, bisexual and transgender legal professionals and their friends."
 
 
 
 
 3. Elementy olsztyńskiego brandingu:
 
 
 
 
Źródło: http://independentcopywriter.com
4. Flaga Olsztyna z www.olsztyn.eu

 
 
Jedna z wariacji flagi Kazachstanu:5. I znowu olsztyńskie ID:


A tymczasem na Bahamas...

6. Ze schematu wyłamuje się tylko Cekcyn
Olsztyn był pierwszy - ale urzędnicy nie słyszeli o znakach zastrzeżonych - i teraz Cekcyn ma (R) a my nie :) Cekcyn górą !!!


 

Czekamy na opinie czytelników co o tym sądzić.8 komentarzy:

 1. E tam, jedyne faktyczne podobieństwo to tak naprawdę ta flaga. Listek jest formą tak prostą (kwadrat z dwoma zaokrąglonymi bokami) że oczywistym jest że taki kształt się powtarza, tak jak kółko, kwadrat czy rąb. Layouty graficzne - cóż, to standard, szczerze mówiąc słabo szukaliście, większość firm ma katalogi w podobnym stylu, to nie Ifon żeby tak się czepiać. Cekcyn pojechał - owszem. Swoją drogą znaczek r (w kółeczku) już nic nie znaczy, więc Cekcyn to totalna amatorka. Jedyny plus to taki, że górka idzie pod górę (podświadoma linia wznosząca) a nie błędnie jak w Olsztynie, czyli w dół (kłaniają się wykresy akcji). Aquasfera również nietrafiona, ale - dla ścisłości są o wiele podobniejsze do niej loga niż te lesbo-gejowskie :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że spora przesada Autora w interpretacji. To żaden plagiat, zwyczajne podobieństwo. Akurat logotypów Olsztyna i flagi nie ma co się wstydzić, chociaż muszli u nas nie uświadczysz ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autor nic nie interpretuje - czy Wy nie umiecie czytać ze zrozumieniem?

   Usuń
  2. porównuje - zadowolony?

   Usuń
 3. Dajcie spokój temu listkowi i identyfikacji wizualnej, bo akurat bardzo udana rzecz, wyróżnia się wysokim poziomem

  OdpowiedzUsuń
 4. Ekipa Nautilusa w natarciu...
  Jeśli jednak nie jesteś za pan brat z grafiką, to może lepiej nie sugerować hurtowego kupowania plagiatów ? Jednym słowem mega ziew i insynuacja na siłę. Gdyby wybrali prostokąt to świadczyłoby wg. ciebie o kopiowaniu flag państwowych ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ekipę też zauważyłem:)
   Co do sugerowania... Zadaję pytania i w tym wypadku każdy może sam sobie dokonać odpowiedzi. Idąć tropem twojej wypowiedzi nie byłoby niezależnego dziennikarstwa.

   A co do flag - czy nie zauważasz, że podobieństwo obrzydliwej moim zdaniem flagi Olsztyna do flagi Kazachstanu jest wręcz żenujące?

   Usuń
  2. Idąc twoim tropem nie byłoby w takim razie debaty publicznej :) Nie bardzo wiem, co oznacza wg. ciebie wariacja flagi - inaczej wygląda flaga Kazachstanu niż to co tu wkleiłeś.

   Usuń