sobota, 30 listopada 2013

Wójtowi i plebanowi odbiło, pchają się na dzwon z Kopernikiem

Kraków ma dzwon Zygmunta, Toruń dzwon Tuba Dei, Licheń dzwon Maryja Bogurodzica. Olsztyn będzie miał dzwon Protas! To się nazywa wystawić sobie za życia pomnik ze spiżu!

Olsztyński CEiK ogłosił przetarg na dostawę dzwonu KOPERNIK. Dzwon ma ważyć 1600 kilogramów i wygląda na to, że będzie zawieszony na wieży Archikatedry św. Jakuba. To wiekopomne wydarzenie ma uświetnić mijający Rok Kopernikański (czy ktoś go zauważył?). Jeśli dobrze pójdzie to dzwon będzie wisiał wieki (?)I teraz cytując ogłoszenie:
2) "na dzwonie umieszczony będzie wizerunek Mikołaja Kopernika, daty 1473 i 1543, inskrypcja ROK MIKOŁAJA KOPRNIKA ANNO DOMINI 2013, herb papieski Ojca Św. Franciszka, herb Arcybiskupa warmińskiego, herb województwa warmińsko-mazurskiego, imiona i nazwiska oraz piastowane funkcje Papieża Ojca Św. Franciszka, ks. Arcybiskupa Wojciecha Zięby Metropolity Warmińskiego, Jacka Protasa Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, ks. Prałata dr Andrzeja Lesińskiego proboszcza Archikatedry, 3) elementem wystroju dzwonu będą gwiazdki pokryte płatkowym złotem."

Rozumiem, że dzwon finansuje instytucja kulturalna podległa marszałkowi (CEiK), ale jak można być tak próżnym i wpakować się na ten dzwon obok Kopernika i papieża Franciszka? Tylko i wyłącznie dlatego, że wydaje się na niego nie swoje pieniądze? Bo przecież marszałek nie sfinansuje dzwonu z kieszeni prywatnej tylko z budżetu samorządowego jak mniemam? 
 
Dzwony zgodnie z tradycją to miejsce szczególne, pamiątka historyczna. To co tam jest napisane zostaje pomnikiem. Archikatedra to symbol Olsztyna, nasze dobro wspólne. Tymczasem tylu ludzi zasłużonych dla Olsztyna przewineło się przez to miasto i w żaden sposób nie są upamiętnieni. A tenże Protas, który unijne pieniądze przepala wszędzie byle nie w Olsztynie ma trafić na taki dzwon? Nie wiem jak Wam ale mi się to nie mieści w głowie. Może ktoś ma pomysł aby powstrzymać tego pyszałka? Dobrze , że Bubu Podziewski i Grzymowicz nie pchają się na dzwon - chyba ich nawet polubię! A może proponowali plebanowi za mało $$$ ?

Smutne jest także to, że kościół w Olsztynie ceni przede wszystkim dobrą współpracę z władzą. Cześka Małkowskiego bronili do upadłego bo sypał groszem. Teraz  sprzedają się Protasowi. Nawet jak kiedyś wojujący antyklerykał z Ruchu Palikota zostanie prezydentem to też będą mu jedli z ręki. Dla świętego spokoju. Po prostu miasto upadłe, wszyscy się kompromitują. 

I jeszcze jedno - apel do urzędasa, który zamieścił ogłoszenie. Jeśli nie umiałeś poprawnie napisać nazwiska Kopernik to lepiej szybko sprawdź w specyfikacji, którą przekażesz wykonawcy. Potem może okazać się, że na dzwonie znajdzie się "KOPRNIK" i będzie skandal. Swoją drogą co za ludzi opłacamy z publicznych środków? Przekręcić KOPERNIKA pisanego dużymi literami? A Protasa nie mógłby jakoś przez przypadek przekręcić ?:) No ale cóż tam Kopernik wobec Protasa!

6 komentarzy:

 1. Niesamowite - przeciez to nie Pan Protas jest fundatorem, tylko wszyscy podatnicy!!!! A teraz ksiadz mowi, ze inskrypcja jest na czesc fundatora! Jak tak mozna w ogole powiedziec!!! Wstyd i hanba!!! To niedopuszczalne!!! Nie mam nic do samych dzwonow, ale to wierni Kosciola powinni je fundowac. Jak to dziala, ze proboszcz kaze a miasto placi, przeciez sa inne priotety! Swoja droga przeciez ten dzwon powstanie juz w nastepnym roku (2014) bo jak jest napisane w przetargu czas realizacji to 3 miesiace!!! Wiec dlaczego w lutym 2014 mamy miec dzwon, ktory ma upamietniac rok 2013.... Wszystko tu jest nie tak. Nie do wiary ze wszyscy z CEiIK zachowuja sie jak marionetki na dyktando Protosa i proboszcza - przeciez to oni sa zamawiajacym!! Wstyd!

  OdpowiedzUsuń
 2. trzeba zorganizować bunt ludu! protest dzwonkowy!

  OdpowiedzUsuń
 3. nie tylko Koprnik jest z błędem. Biskup jest ZiEMba, a nie ZiĘba.

  OdpowiedzUsuń
 4. W Londynie Big Ben , w Krakowie Zygmunt , w Olsztynie protas . No cóż współczuje wam olsztyniaki , niestety kiedyś pewno wróci do Lidzbarka .

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba jest taki zwyczaj, - pisze się za czyjego panowania został zbudowany/odlany dzwon. Ktoś został niedouczony i takie kaczki puszcza w media.

  OdpowiedzUsuń
 6. Panowania? Jak potrzebujesz mieć pana to sobie Protasa na swoim dzwonie wygraweruj

  OdpowiedzUsuń