piątek, 26 kwietnia 2013

Rockefeller w Allenstein

Na bardzo ciekawej stronie ze zdjęciami dawnego Olsztyna pojawiła się dyskusja na temat co to za dziwne urządzenie, pionowy słupek, stojący na moście Jana, na prawo od pierwszego tramwaju
.
 
Blog przyjrzał się sprawie i okazało się, że to fragment historii miasta pokazujący, że już w latach 30stych w Olsztynie widoczne były objawy globalizacji. Z pomocą przyszło sowieckie zdjęcie ze zdobycia Olsztyna: okazało się, że tajemnicze urządzenie to dystrybutor paliwa niemieckiej części dawnego Standard Oil - imperium naftowego Johna Rockefellera.
Przy okazji pochyliliśmy się nad kolejną zagadką z fanpage Allenstein, Olsztyn. Gdzie mieściły się markety Edeka i Kaiser's? Bo że były w Olsztynie to nie ulega wątpliwości, dyskusja dotyczyła właśnie tego GDZIE. 
Przeprowadzone śledztwo pozwoliło zlokalizować Edekę (ale i na Kaiser'sa przyjdzie czas). W internecie znaleźć można adres widocznej w lewym dolnym rogu Hohenzollern Apotheke - Richtstraße 24  - a Edeka miała numer odopowiednio o jeden niżej - Richtstraße 23. Edeka handlowała więc najprawdopodobniej w parterowym budynku tuż przy moście - możliwe też, że na zdjęciu widać logo sklepu.  Czyli oprócz Rockefellera w  latach 30tych obecne były w Olsztynie duże sieci handlowe z Niemiec. Obecnie Edeka to największy operator supermarketów w Niemczech. W skład Grupy wchodzą m.in. sklepy Edeka, Plus, Netto i SPAR.
 
 
  

2 komentarze:

  1. Tyle czasu czekałem na nowy artykuł a tu taki krótki tekścik :) Niedosyt! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale za to jaki ciekawy! :-)

    OdpowiedzUsuń